Michigan High School Athletic Association
2020 Skiing Championships

Division 1  l  Division 2

Division 1

Championship

Monday, February 24, 2020

At Boyne Highlands

 

2020 MHSAA Division 1 girls skiing champion: Marquette.

2020 MHSAA Division 1 boys skiing champion: Marquette.

Boys

Final team results:

1. Marquette, 81 (39/42)

2. Brighton, 82 (51/31)

3. Rochester Adams, 92 (52/40)

4. Traverse City West, 93 (48/45)

5. Grand Haven/Black River, 184 (79/105)

6. Bloomfield Hills, 191 (92/99)

7. Milford, 209 (101/108)

8. Clarkston, 218 (127/91)

9. Walled Lake Northern, 261 (120/141)

 

Individual champions:

Giant slalom: Aaron Grezlak, Marquette, 59.53

Slalom: Aaron Grezlak, Marquette, 79.23

> Complete results

 

Girls

Final team results:

1. Marquette, 67 (40/27)

2. Grand Rapids Forest Hills Northern/Eastern, 77 (35/42)

3. Traverse City Central, 82 (47/35)

4. Clarkston, 114 (46/68)

5. Birmingham United, 211 (112/99)

6. South Lyon, 215 (106/109)

7. White Lake Lakeland, 232 (116/116)

8. Milford, 258 (117/141)

9. Bloomfield Hills, 283 (134/149)

 

Individual champions:

Giant slalom: Ainsley Kirk, Marquette, 61.70

Slalom: Jacey Johnson, Marquette, 86.03

> Complete results

 

Region 1

At Cannonsburg

Tuesday, February 11, 2020

Boys

Qualifying teams:

1. Marquette, 40 (20/20)

2. Traverse City West, 74 (39/35)

3. Grand Haven/Black River, 122 (59/63)

Individual champions:

Giant slalom: Aaron Grezlak, Marquette, 50.23 (24.81/25.42)

Slalom: Hayden Kauppila, Marquette, 1:01:61 (30.59/31.02)

> Complete results

 

Girls

Qualifying teams:

1. Traverse City Central, 54.5 (28.5/37)

2. Marquette, 61.5 (24.5/37)

3. Grand Rapids Forest Hills Northern/Eastern, 112 (60/52)

Individual champions:

Giant slalom: Holly Grzelak, Grand Rapids Forest Hills Northern/Eastern, 49.95 (25.58/24/37)

Slalom: Jacey Johnson, 1:00.69 (28.14/32.55)

> Complete results

 

Region 2

At Pine Knob

Wednesday, February 12, 2020

Boys

Qualifying teams:

1. Rochester Adams, 46 (13/33)

2. Bloomfield Hills, 88 (41/47)

3. Clarkston, 117 (60/57)

Individual champions:

Giant slalom: Colin Dehart, Rochester Adams, 39.93 (19.37/17.56)

Slalom: Colin Dehart, Rochester Adams, 40.12 (20.67/19.45)

> Complete results

 

Girls

Qualifying teams:

1. Clarkston, 64 (40/24)

2. Bloomfield Hills, 118 (56/62)

3. Birmingham United, 128 (54/74)

Individual champions:

Giant slalom: Kaylee Richardson, Rochester Adams, 37.46 (19.12/18.34)

Slalom: Kaylee Richardson, Rochester Adams, 42.40 (21.91/20.49)

> Complete results

 

Region 3

At Alpine Valley

Thursday, February 13, 2020

Boys

Qualifying teams:

1. Brighton, 112 (84/28)

2. Milford, 156.5 (71/85.5)

3. Walled Lake Northern, 162 (65.5/96.5)

Individual champions:

Giant slalom: Luke Vaden, Brighton, 35.43 (17.01/18.42)

Slalom: Erik Koseck, Saline-Chelsea United, 41.68 (20.62/21.06)

> Complete results

 

Girls

Qualifying teams:

1. White Lake Lakeland, 95 (54/41)

2. Milford, 104 (56/48)

3. South Lyon, 146 (66/80)

Individual champions:

Giant slalom: Maddie Carrico, Brighton, 36.64 (17.41/36.64)

Slalom: Maddie Carrico, Brighton, 46.45 (22.78/23.67)

> Complete results

 

Division 2

Championship

Monday, February 24, 2020

At Nubs Nob

 

 

 

 

 

 

2020 MHSAA Division 2 girls skiing champion: Pontiac Notre Dame Preparatory.

2020 MHSAA Division 2 boys skiing champion: Petoskey.

Boys

Final team results:

1. Petoskey, 56 (29/27)

2. Harbor Springs, 64 (31/33)

3. Great North Alpine, 84.5 (42.5/42)

4. Pontiac Notre Dame Preparatory, 134 (78/56)

5. East Grand Rapids, 201.5 (124.5/77)

6. Cadillac, 233 (96/137)

7. Orchard Lake St. Mary's Preparatory, 236 (127/109)

8. Grand Rapids Christian, 237 (122/115)

9. Detroit Country Day, 279 (121/158)

 

Individual champions:

Giant slalom: Andrew Truman, Harbor Springs, 50.19

Slalom: Jimmy Flom, Petoskey, 1:15.54

 

> Complete results

 

Girls

Final team results:

1. Pontiac Notre Dame Preparatory, 56 (33/33)

2. Harbor Springs, 114.5 (57/57.5)

3. Petoskey, 116 (55/61)

4. Houghton, 149 (59/90)

5. East Grand Rapids, 152 (83/69)

6. Cadillac, 186 (88/98)

7. Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, 191 (93/98)

8. Grand Rapids Northview, 271 (138.5/132.5)

9. Bloomfield Hills Marian, 272.5 (132/140.5)

 

Individual champions:

Giant slalom: Megan Paache, Grand Rapids Northview, 52.90

Slalom: Regan Olli, Gaylord, 1:12.36

 

> Complete results

 

Notre Dame Preparatory, Pontiac, Michigan. A world of education in Oakland County.

Region 4

At Schuss Mountain

Monday, February 10, 2020

Boys

Qualifying teams:

1. Petoskey, 67 (45/22)

2. Harbor Springs, 82 (40/42)

3. Great Northern Alpine, 86 (37/49)

Individual champions:

Giant slalom: Reed Heathman, Houghton, 48.88 (24.31/24/57)

Slalom: Tripp Thomas, Petosky, 1:06.43 (33.48/32.95)

> Complete results

 

Girls

Qualifying teams:

1. Petoskey, 79 (45/34)

2. Harbor Springs, 82 (38/44)

3. Houghton, 101 (52/49)

Individual champions:

Giant slalom: Emelie From-Hoppel, Houghton, 51.11 (25.75/25.36)

Slalom: Reagan Olli, Gaylord, 1:08.04 (35.03/33.01)

> Complete results

 

Region 5

At Caberfae

Monday, February 10, 2020

Boys

Qualifying teams:

1. East Grand Rapids, 94 (34/60)

2. Cadillac, 97 (54/43)

3. Grand Rapids Christian, 106 (55/51)

Individual champions:

Giant slalom: Keegan Beemer, Caledonia, 1:00.74 (30.61/30.13)

Slalom: Rori Anderson, East Grand Rapids, 47.58 (23.61/23/97)

> Complete results

 

Girls

Qualifying teams:

1. East Grand Rapids, 73 (38/35)

2. Cadillac, 94.5 (41/53.5)

3. Grand Rapids Northview, 171.5 (93.5/78)

Individual champions:

Giant slalom: Megan Paasche, Grand Rapids Northview, 59.03 (29.63/29.40)

Slalom: Megan Paasche, Grand Rapids Northview, 46.65 (23.57/23.08)

> Complete results

 

Region 6

At Pine Knob

Monday, February 10, 2020

Boys

Qualifying teams:

1. Pontiac Notre Dame Preparatory, 35 (24/11)

2. Orchard Lake St. Mary's Preparatory, 105.5 (48/57.5)

3. Detroit Country Day, 172 (95/77)

Individual champions:

Giant slalom: Jack Lintol, Pontiac Notre Dame Preparatory, 35.02.

Slalom: Hunter Hambrick, Clarkston Everest Collegiate, 45.65.

> Complete results

 

Girls

Qualifying teams:

1. Pontiac Notre Dame Preparatory, 20 (10/10)

2. Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, 103 (49/54)

3. Bloomfield Hills Marian, 117 (43/74)

Individual champions:

Giant slalom: Meghan Korzole, Pontiac Notre Dame Preparatory, 36.42.

Slalom: Sydney Schulte, Pontiac Notre Dame Preparatory, 46.84.

> Complete results